Analist de Management si Organizare

Vrei să intri în echipa Fundației FARA? Postul de Analist de Management si Organizare te așteaptă! Prima condiție este să îți dorești să evoluezi profesional.

Fundația FARA, fondată acum 30 de ani, are misiunea de a transforma viața celor mai vulnerabili și defavorizați copii, tineri și familii care trăiesc în comunități sărace din România. Fundația FARA își propune să fie o familie pentru cei fără, străduindu-se să crească copii și tineri rezilienți și responsabili, familii solide și funcționale și comunități implicate. Prin programele sale, Fundația FARA contribuie la atenuarea traumelor în rândul copiilor, tinerilor și adulților marginalizați, dăruiește speranța pentru împlinirea visurilor  și  îi ajută să găsească răspunsuri și resurse pentru reconstruirea unui viitor mai bun.

Dacă vrei să te autodepășești în viziune și acțiune contribuția ta poate adăuga valoare programelor Fundației FARA din Județul Suceava și Popești Leordeni (Ilfov):

  • O Familie pe Viață,
  • O Familie Pentru Cei FĂRĂ,
  • Terapie și Recuperare pentru copii și tineri cu dizabilități,
  • Prevenirea și Combaterea Sărăciei prin Educație,
  • SRU – Solidaritate pentru Refugiații din Ucraina
  • DARE – Dezvoltare, Abilități, Reziliență și Echitate pentru o viață independentă a persoanelor cu dizabilități în parteneriat cu Asociația Pro ACT Suport (Promotor), Fundația de Abilitare Speranța (Partener 2) și International Organization for Democracy and Human Rights din Norvegia (Partener 3).

Aceasta este o poziție cu normă întreagă pe perioadă determinate cu posibilitate de prelungire în funcție de performanță și finanțare disponibilă, care necesită profesionalism, , empatie, leadership, spirit de echipă, flexibilitate, spirit de familie și creativitate împachetată în bucuria și satisfacția profesională.

Principalele responsabilități sunt:

  • Proceduri, politici și legislație relevantă
  • Revizuire, actualizare anuală/ori de câte ori este nevoie a pachetelor de documente relevante
  • Monitorizarea schimbărilor legislative și propuneri pentru implementare
  • Organizarea paginilor SharePoint pentru accesul echipei la documente
  • Comunicarea periodică a noutăților către echipă
  • Organizarea unor sesiuni de informare/întrebări și răspunsuri pentru echipă
  • Informarea periodică/ori de câte ori este nevoie/la cerere a echipei de conducere

  • Monitorizare, evaluare și raportare
  • Crearea și actualizarea de baze de date (sponsori, parteneri, voluntari, oportunități de finanțare, donații în produse, publicații, materiale de promovare/educaționale, furnizori servicii, apariții în presa centrală și locală)
  • Crearea si monitorizarea unui calendar a evaluărilor de impact pentru fiecare program
  • Crearea si monitorizarea unui calendar de evenimente/acțiuni de advocacy
  • Coordonarea/implicarea, în colaborare cu echipa de conducere, în procesul de evaluare a programelor
  • Pregătirea datelor culese în procesul de evaluare pentru analiză și interpretare
  • Asistență în analiza datelor și identificarea concluziilor
  • Elaborarea de rapoarte simple, lunar (dashboard, infografice cu informații din fiecare program)
  • Elaborarea de rapoarte de evaluare de progres/impact la 6 luni
  • Elaborarea de rapoarte pentru diverși finanțatori pentru următoarele programe: DARE, SRU, proiecte speciale cu finanțare corporatistă și sponsorizări

  • Advocacy, coordonare și eficiență organizațională
  • Organizarea și coordonarea evenimentelor speciale: conferința de leadership și advocacy in cadrul programului DARE, conferințe și evenimente specifice programelor, evenimente de teambuilding, campanii și formare (monitorizare și evaluare, scriere de proiecte, Politica de protecție a beneficiarilor)
  • Susținerea comunicării interne prin elaborarea Buletinului informativ lunar, organizare SharePoint, instrumente de comunicare și elemente de identitate organizațională, materiale de prezentare/design
  • Elaborarea strategiei/planului de comunicare internă și externă în colaborare cu Directorul de program și comunicare
  • Elaborarea documentelor pentru influențarea politicilor publice
  • Reprezintă organizația la evenimente și în relația cu terții prin delegare

Calendarul de recrutare:

09 – 24 iunie : depunere CV-uri și scrisoare de motivație  la adresa corneliac@faracharity.ro

30 iunie – 01 iulie : interviu in persoană

09 iulie  : comunicarea deciziei

01.08.2022 : intrarea în funcție

Detalii administrative:

  • CV maxim 3 pagini
  • Scrisoare de motivație maxim 1 pagina în care să demonstrați potrivirea cu cerințele și responsabilitățile identificate pentru această poziție
  • Interviul este planificat în persoană la sediul din Popești Leordeni.

Oferta noastră:

  • Salariu lunar fix în funcție de experiența profesională și competențe
  • Creșterea venitului în funcție de performanță și vechime în cadrul Fundației
  • Tichete de masă
  • Bonusuri pentru Sărbătorile de Paște, de Crăciun, de ziua de naștere
  • Susținerea angajatului în formarea continuă (cursuri, workshop-uri, conferințe) prin decontarea totală sau parțială a cursurilor

Pentru a putea procesa aplicația dumneavoastră, vă rugăm să aveți în vedere că este necesar ca, odată cu CV-ul, să transmiteți completată și semnată  declarația de acord a folosirii datelor personalepe care o găsești disponibilă

AICI