Pedagog Social

Fundația FARA promovează și asigură respectarea drepturilor copiilor lipsiți de grija părintească. Activitățile Fundației susțin dezvoltarea armonioasă atât din punct de vedere fizic, cât si psihic și social, capacitarea potențialului, talentului și creativității beneficiarilor, performanța școlară, pregătirea pentru carieră și construirea unui viitor cu oportunități și o viață trăită în demnitate.

Dacă vrei să te alături echipe noastre în cadrul Casei de tip familial Sf. Nicolae din Suceava te invităm să aplici pentru poziția de Pedagog Social (PS) normă întreagă de 8 ore/zi, cu program de lucru care poate include ture de noapte si de weekend.

Principale atribuții:

  • Asigură îngrijirea și supravegherea unui număr de 11 copii care locuiesc în Casa Sf. Nicolae din Suceava. Copiii provin din sistemul de protecție și au vârstele cuprinse între 8-17 ani și sunt incluși în sistemul de învățământ.
  • Asigură suport specific unui număr desemnat de copii pentru care va fi persoană de referință.
  • Planifică activitățile cotidiene și asigură respectarea programului zilnic al copiilor.
  • Sprijină copiii în efectuarea temelor (individual și în grup) și monitorizează activitatea și performanța școlară a acestora.
  • Sprijină copiii în dezvoltarea abilităților de viață independentă, a unei conduite corespunzătoare vârstei și nivelului de dezvoltare fizică, psihică, emoțională și socială și a unui stil de viață sănătos.
  • Promovează integrarea copiilor în comunitatea locală însoțindu-i la evenimente culturale/artistice și sportive, excursii și vacanțe.
  • Asigură respectarea prevederilor cu privire la protecția beneficiarilor conform politicii Fundației FARA și a prevederilor legislației în vigoare pentru protecția copilului și accidente în muncă.
  • Se asigură că mediul de lucru este propice desfășurării activităților (igienizat, decorat, organizat, etc).

Așteptări profesionale:

  • Demonstrează înțelegere și preocupare față de situațiile de viață dificile ale copiilor din Casa Sf. Nicolae.
  • Dovedește creativitate în găsirea de soluții pentru depășirea situațiilor grele cu care se confruntă copilul/tânărul.
  • Manifestă răbdare și empatie pentru construirea unei relații deschise, de lungă durată și bazată pe respect reciproc cu copilul/ tânărul.
  • Demonstrează preocupare pentru învățare continuă formală și non-formală pentru a-și întări abilitățile profesionale și capacitatea de relaționare necesare în activitatea intensă de zi cu zi cu o categorie de copii și tineri cu nevoi speciale.
  • Conștientizează rolul său în completarea sau suplinirea parțială a modelelor din familie și importanța adaptării experiențelor personale în ceea ce privește creșterea și educarea copiilor (educație parentală).
  • Adoptă o atitudine de acceptare, apreciere și valorificare a vocii copiilor, a valorilor și dorințelor lor și demonstrează o capacitate de transpunere vizavi de copii / tineri și experiența lor de viață.

Cerințe minime:

  • Studii și experiență (angajare, voluntariat, practică) care au relevanță pentru postul descris;
  • Abilități de comunicare și relaționare, organizare și planificare;
  • Se alătură Fundației FARA și practică valorile acesteia pentru îndeplinirea misiunii și viziunii.

Beneficii:

  • Tichete de masa
  • bonusuri de zi de nastere/Paste/Craciun
  • spor de noapte/week-end

Procesul de recrutare

CV-urile, însoțite de o scrisoare de intenție se trimit la adresa de email raluca@faracharity.ro    și cc: corneliac@faracharity.ro . Termen limită 30 septembrie 2021.

Scrisoare de motivație va fi de maxim o pagină și vă oferă oportunitatea de a demonstra dorința de a evolua profesional și de a vă asuma atribuțiile specifice poziției pentru care aplicați, identifica elementele de unicitate pentru acest rol.

4 octombrie – interviul (30 min) + întrebări și răspunsuri (10 min)

5 octombrie – comunicarea deciziei

11 octombrie –  intrarea în funcție